ריח רע מהפה – למה זה קורה והאם ניתן להיפתר מזה

כתבה של ד”ר ניב אוה

ריח רע מהפה (באשת הפה או הליטוזיס ) הנה תופעה שכיחה בכלל האוכלוסיה. כל אדם שאוכל מאכלים מסוימים כגון שום, בצל וכו’ מפיץ ריח לא נעים מהפה. כמו כן עישון תורם את חלקו.

עובדות אלו ידועות היטב ולא מעלות שאלות. אך בחלק לא מבוטל מהמקרים ריח רע מהפה מלווה אנשים למרות הימנעות ממאכלים הנ”ל או ללא קשר לעישון ואף זמן קצר אחרי צחצוח יסודי של שיניים. למצב זה קוראים הליטוזיס (באשת הפה). מיליארדי דולרים מוציאה אוכלוסיה עולמית על מטהרי נשימה, מרענני נשימה, חומרי מיסוך כגון מסטיקים וסוכריות מנטה, חומרי שטיפה, מברשות שיניים מתוחכמות ומשחות שיניים מגוונות.

       הסיבות האפשריות לבאשת הפה הן מגוונות. במרבית המקרים הסיבה נמצאת בחלל הפה. בניגוד לדעה המקובלת אין צורך בנוכחות עששת על מנת להסביר זאת. למעשה אצל רוב האנשים עם ריח רב מהפה השיניים לגמרי תקינות. לדוגמה, דחיסת מזון ברווחים בין השיניים וחוסר שימוש בחוט דנטלי מביאים לכך ששאריות המזון נרקבות בין השיניים ומפיצים ריח רע. בעיה אחרת בחלל הפה הנה מחלת חניכיים. לא מעט מרופאי השיניים לא נוהגים להתייחס למחלת חניכיים ולהשיב את תשומת לב המטופלים לבעיה זו וכאשר הם עושים זאת, המטופלים נוהגים לא לייחס חשיבות מספקת לבעיה זו.סיבות נוספות לבאשת הפה הנה צמיחת יתר של חיידקים פתוגניים בחלל הפה—על החניכיים, על הלשון (במיוחד בחלקו האחורי) ועוד. בעיה זו קשה לאבחון ודורשת בדיקות מיוחדות. בחלק מהמקרים באשת הפה לא קשורה לחלל הפה. ב 8 % מהמקרים ריח רע מהפה נגרם מזיהומים  בחלל האף והסינוסים עם נזילה של ההפרשות מהאף או הסינוסים לחלל הפה . כמו כן לעתים רחוקות ריח רע מהפה יכול להיות קשור להצטברות אבנית על השקדים או בעיות נוספות הקשורות לשקדים. במעוט המקרים ריח רע מהפה יכול להיות קשור למערכת העיכול. בד”כ מדובר בעליה של חומציות מהקיבה לושט וחלל הפה—תופעות הנקראת בשם רפלוקס. חלק מהמטופלים עם רפלוקס מרגישים צרבת אך חלקם—לא מרגישים כלום פרט לריח רע מהפה. לעתים נדירות תופעת הבאשת מהווה ביטוי למחלת כבד מתקדמת (שחמת כבד) או מחלה מטבולית (הפרעה בחילוף חומרים) אך יש לציין שהריח מהפה במקרים אלו הנו ריח שונה מהריח  הרגיל. במאמר מוסגר ראוי לציין שקיימת קבוצה מסוימת של אנשים עם ,,באשת הפה הלא אמיתית”—מדובר באנשים שחושבים שיש להם בעיה מסוג זה אך כשמישהו אחר מריח אותם לא מורגש דבר.  חייבים לציין שחיידק בשם הליקובקטר פילורי היושב בקיבה לא מסוגל לגרום לבאשת הפה בניגוד לדעה המקובלת המוטעת.

       מה לעשות עם ריח רע מהפה?  העצה המעשית והיעילה ביותר הנה לגשת לשיננית ולקבל ממנה הסבר מקיף לגבי שיטות ניקיון השיניים והרווחים ביניהן על מנת למנוע מהמזון להירקב בתוכן. כמו כן יש לקבל הדרכה מהשיננית לגבי שיטות הסרה של רובד החיידקים מעל הלשון והחניכיים.  וכמובן גם ליישם זאת! ללא ספק יש גם להיבדק ע”י רופא שיניים ולשאול אותו לא רק לגבי מצב השיניים אלא גם לגבי מצב החניכיים. הפסקת עישון והימנעות למאכילה של המוצרים המפיצים ריח חזק עשויים לעזור בקלות. במידה והבעיה נשארה בעינה יהיה צורך לגשת לבדיקה של רופא א.א.ג. בשאלה של בעיות בחלל האף, סינוסים והשקדים ולרופא גסטרואנטרולוג בשאלה של רפלוקס (עליה של חומציות מהקיבה לושט וחלל הפה). אם עדיין באשת הפה ממשיכה להטריד ניתן לפנות למרפאות מיוחדות המפוזרות ברחבי הארץ אשר מתמחות באופן מיוחד בבעיה של ריח רע מהפה שכתובותיהן ניתן למצוא באינטרנט ואמצעי פרסום אחרים.