סוגים של קפסולה אנדוסקופית

איזה סוגים של קפסולות אנדוסקופיות קיימים?

קיימים מספר סוגים של קפסולות אך הפופולריות ביותר הם:

קפסולה של מעי דק,  קפסולה של מעי גס (האלטרנטיבי לבדיקת קולונוסקופיה אבחנתית), קפסולה משולבת של מעי דק ומעי גס יחד.

באיזה מצבים מתבצעת קפסולה של המעי הדק?

בדיקה זו מאפשרת לרופא לבדוק את המעי הדק  לכל אורכו ולאבחן מחלות שונות שעלולות להיות בו בצורה בלתי פולשנית. הבדיקה מתבצעת למטופלים הסובלים מ: אנמיה מסיבה לא ברורה, חסר בברזל, דימומים במערכת העיכול, חשד למחלת מעי דלקתית, כאבי בטן לא מוסברים, שלשול לא מוסבר, חשד לגידולים במערכת העיכול, חשד למחלות שונות של תת ספיגה.

באיזה מצבים מתבצעת בדיקה של קפסולה של מעי גס?

קפסולה של מעי גס היא אחת מבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן מעי גס. כידוע סרטן מעי גס הוא אחד הגידולים הממאירים השכיחים שגובה כל שנה חיים של מטופלים רבים.

קיימים סוגים שונים של בדיקות גילוי מוקדם לסרטן מעי גס. הבדיקה הטובה ביותר היא קולונוסקופיה אך מדובר בבדיקה פולשנית אשר גם הדורשת טשטוש. לכן חלק מהמטופלים לא יכולים או לא רוצים לעבור אותה.

במצב זה קיימת אפשרות לבצע בדיקת קפסולה של מעי גס לאיתור מוקדם של פוליפים או גידולים במעי הגס בצורה לא פולשנית.

 מהי קפסולה משולבת של מעי דק ומעי גס ?

קפסולה משולבת מתבצעת בשני מצבים עיקרים: מעקב אחרי מחלת קרוהן וסריקה מהירה של מערכת העיכול במקרה של תסמינים שונים במערכת העיכול.

מחלת קרוהן היא מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול. המחלה מערבת את המעי הדק או המעי הגס או שניהם.

קפסולה של מחלת קרוהן נועדה למעקב סדיר אחרי מצב המחלה במערכת העיכול, מידת הדלקת וסיבוכי המחלה.

רופאי גסטרו ומטופליהם ען מחלת קרוהן בכל העולם שמחו לשמוע על הבדיקה זו שחוסכת מהם הרבה בדיקות פולשניות.

האינדיקציה הנוספת הינה סריקה מהירה של כל מערכת העיכול לבירור של תלונות שונות במערכת העיכול. חשוב להדגיש שבדיקה זו מספקת רק תמונה כללית של מערכת העיכול ולא תמונה מעמיקה שמקבלים כשעושים גסטרוסקופיה, קולונוסקופיה, קפסולה של מעי דק או קפסולה של מעי גס. המטרה העיקרית של הקפסולה המשולבת היא לבדוק האם הכל תקין או משהו לא תקין לאורך צינור העיכול ובמידה ולא תקין– באיזה איבר קיימת הבעיה ( האם הקיבה או המעי הדק או המעי הגס) ולעזור לבחור את הכלי האבחנתי לאותו איבר.

מה הסיכונים שבבדיקה?

בדיקת וידאו קפסולה בד”כ בדיקה לא כואבת ובטוחה מאוד. הסיכון היחיד שבבדיקה הוא היתקעות של הקפסולה במעי הדק. מדובר במקרים מאוד נדירים שבהם יש ממצא חוסם או מציר את המעבר כגון פוליפ גדול או גידול או היצרות דלקתית. במקרים חשודים יש אפשרות לבצע בדיקה מקדימה עם קפסולה מתמוססת. בצורה כזו ניתן למנוע סיבוך של קפסולת וידאו.

האם בדיקות הקפסולה נמצאת בסל?

הקפסולה של מעי הדק נמצאת בסל הבריאות כבר משנת 2005. הקפסולות הנוספות –טרם בסל אך ניתן לבצע אותם פרטי או דרך חברות ביטוח במספר מקומות בארץ, כולל במרכז לקפסולה אנדוסקופית בבסט מדיקל.