מה היא קפסולה אנדוסקופית

מהי בדיקת ווידאו קפסולה אנדוסקופית  ? 

קפסולה אנדוסקופית היא אחד אמצעי האבחון המתקדמים בעולם הרפואה. זאת בדיקת הדמיה לא פולשנית של חלקים שונים של צינורת העיכול (וושט, קיבה, מעי דק ומעי גס). הקפסולה דומה בגודלה לגלולת ויטמין והיא נבלעת בקלות.
יש בתוכה מצלמה ומקור אור משלה. בזמן שהכמוסה עושה את דרכה בתוך מערכת העיכול נשלחות תמונות אל החגורה המונחת על מותני הנבדק ואל המקלט הנישא. לאחר הבדיקה יצפה הרופא בסרט ווידאו ויאבחן את הממצאים.

וידאו קפסולה עצמה הינה חד פעמית. אחרי שהיא מסיימת את הצילומים של מערכת העיכול, היא מופרשת עם צואה ונשטפת באסלה.

האם הבדיקה נוחה למטופל ? 

בדיקת קפסולה הינה לא פולשנית ומאוד נוחה למטופל. אין בה בכלל קרינה. היא לא כואבת ולא דורשת טשטוש. משך הבדיקה הינו 12 שעות. רוב מהלך הבדיקה מתבצע בביתו של המטופל.

המטופל רק צריך להגיע למרכז למשך חצי שעה. לאחר מכן הוא משוחרר הביתה להמשך הבדיקה. למחרת המטופל צריך להחזיר את הציוד למרכז.

איך פותחה הקפסולה?

טכנולוגית הקפסולה פותחה ע”י חברה ישראלית בשם גיוון אימג’ינג אשר הוקמה ב 1998. מאז הקפסולה הפכה לאחת האמצעים הפופולריים להדמיה של מערכת העיכול. טכנולוגית הקפסולה מאושרת ע”י FDA , סל הבריאות הישראלי ומוכרת ע”י רשויות רגולציה של ארצות רבות. יותר מ 3,000,000 קפסולות נבלעו ע”י מטופלים בכל העולם. לאחרונה חברת גיוון אימגי’נג נרכשה ע”י ענקית הטכנולוגיות רפואיות הבינלאומית בשם MEDTRONIC. כאות הכרה לחדשנות הישראלית ד”ר גבי עידן (אחד מממציאי הקפסולה) נבחר להדליק משואה ביום העצמאות בשנת 2015.