כל מה שרצית לדעת על צרבת

 סובלים מצרבת? אתם לא לבד. למה מופיעה צרבת? כיצד מטפלים בה? האם זה קשר לתזונה ? האם ניתן להתפטר ממנה ללא תרופות?

כתבה של ד”ר ניב אוה

 מה זה צרבת? מדובר בתופעה שכיחה מאוד. במחקרים רפואיים נמצא כי חלק לא מבוטל מהאוכלוסיה הבוגרת סובל מצרבת לפחות אחת לחודש. שכיחות הצרבת אף גבוהה יותר באנשים עם עודף משקל או נשים בהריון. למעשה, מושג צרבת מתייחס להרגשה של צריבה או כאב בבית החזה המתפשטת מרום הבטן כלפי מעלה לאורך הושט, לעתים מלווה בטעם חמוץ או מר בפה. היא עלולה להחמיר בעת שכיבה או התכופפות.

למה מופיעה הצרבת? היא התוצאה של עלית חומצה מהקיבה כלפי מעלה לושט (תופעה בשם רפלוקס). רפלוקס קורה עקב תפקוד לקוי או חולשת שריר טבעתי הנמצא במעבר ושט-קיבה והמשמש כשסתום. בצורה נורמלית שסתום זה מאפשר מעבר מזון מהושט לקיבה בצורה חד כיוונית (מעין שסתום על חוזר). אך כאשר שריר זה רפוי מדי מתרחשת אף תנועה הפוכה. במקרים מסוימים נגרם נזק לושט כתוצאה מחשיפה מוגברת לחומצה (מעין כוויה כימית). לפעמים רפלוקס לא גורם לצרבת אלא לתופעות אחרות כגון התקפי אסטמה, כאבים בחזה, צרידות ועוד.

 אם כך,השאלה המרכזית היא למה מופיע בעיה בשסתום זה. עודף משקל הינה הסיבה השכיחה ביותר. השומן הבטני לוחץ על הקיבה, משנה את מיקום השריר הנ”ל ביחס לסרעפת ואף עלול להביא להיווצרות בקע סרעפתי. במקרים מסוימים יש בקע סרעפתי ללא עודף משקל והדבר גם מעלה סיכוי לצרבת. לתזונה יש תפקיד מרכזי בצרבת. אכילה מייד לפני השינה, מאכלים שומניים, קפה, שוקולד, עישון, אלכוהול, סוכריות ומסטיק מנטה מחלישים את השסתום ומחמירים את הצרבת. במקרים נדירים—הצרבת נגרמת ממחלות ושט וקיבה שונות כגון: סקלרודרמה, פינוי איטי של הקיבה ועוד.

כיצד מאבחנים צרבת?  לצורך אבחנה עצמה לא צריך שום בדיקות מתוחכמות אלא שיחה עם רופא משפחה או רופא גסטרו. אך במקרים הבאים יש צורך בבירור נוסף (כגון גסטרוסקופיה, צילום בליעת בריום, בדיקה של לחצים בושט ועוד): צרבת ממושכת מאוד, ירידה במשקל, אנמיה, סיפר משפחתי של גידולים בושט-קיבה או קושי בבליעה. יש לציין שלחיידק הליקובקטר אין שום תפקיד בצרבת.

כיצד מטפלים בצרבת? אצל מרבית האנשים הסובלים מצרבת ניתן לפתור את הבעיה בעזרת שינוי בתזונה וירידה במשקל באנשים עם עודף משקל. אין צורך בהורדה של 20-30 קג מהמשקל. לעתים מספיק לרדת 5-6 קג על מנת להרגיש הרבה יותר טוב ולשכוח מהצרבת.

 טיפים נוספים לאדם הסובל מצרבת: אל תוכל לפחות שעתיים לפני השינה, אל תוכל ארוחות גדולות אלא תחלק מזון לארוחות קטנות המפוזרות על פני היום, תישן על כרית מורמת, תקטין שימוש באלכוהול ועישון, תמעיט באוכל שומני, אוכל מתובלן חזק, פירות הדר (אשר ידועות כמעלות חומציות בקיבה), מנטה (כולל סוכריות ומסטיק מנטה), קפה, שוקולד, קולה.

חלק מהאנשים עם צרבת נזקקים לטיפול תרופתי בצרבת אשר לא פותר את הבעיה אלא מקטין הפרשת החומצה בקיבה ובצורה כזו עוזר לצרבת (לדוגמה אומפרדקס, לוסק, זנידקס, לנטון, קונטרולוק, פמו, מאלוקס ועוד). אך חשוב לציין שהתרופות עוזרות כל עוד שלוקחים אותם והצרבת עלולה לחזור כשמפסיקים את התרופה. לכן לאורך הזמן רק ירידה במשקל ושינוי תזונתי מביאים את האדם לחופש מצרבת.

 

לשאלות נוספות ניתן לפנות לד”ר ניב בדואר אלקטרוני:

niv_em@netvision.net.il