.כל מה שרציתם לדעת על הסיבות לעצירות

כתבה של ד”ר ניב אוה

עצירות היא אחת הבעיות הרפואיות השכיחות ביותר. סביב 15-20% מכלל האוכלוסיה סובלים במידה זו או אחרת מעצירות תקופתית או כרונית.

שכיחות העצירות עולה עם הגיל ופוגעת בצורה ניכרת באיכות החיים. הגדרת העצירות כוללת תדירות היציאה, אופן היציאה (יציאות דורשות מאמץ), אופי היציאה (קשה, חתיכות קטנות או הרגשה של חוסר התרוקנות מלאה). למעשה לתדירות היציאה (מספר פעמים של יציאה לשבוע) יש חשיבות פחותה. ישנם אנשים עם יציאה אחד פעם בשלושה ימים שלא מגדירים זאת כעצירות כי תהליך מתן הצואה עובר חלק. לעומת זאת, ניתן לפגוש באנשים עם יציאה כל יום אך היציאה מלווה במאמצים והרגשה של חוסר התרוקנות והם חשים שהם עצורים.

מהן הסיבות השכיחות לעצירות? הסיבה השכיחה ביותר היא הרגלי תזונה לקויים, שתייה לא מספקת וגישה לא נכונה לנושא היציאות. אנשים שממעיטים באכילה של פירות, ירקות וסיבים תזונתיים אחרים ו/או שותים כמות לא מספקת של נוזלים ליום יסבלו מיציאה קשה עם מרקם צואה לא תקין. אך לא די בכך, לא מעט אנשים (במיוחד נשים) מתייחסים ליציאה ,,כתוכנית כבקשתך”—הם מוכנים/מוכנות להיכנס לשירותים ולהתפנות כשנוח להם, בהפסקה בין העבודה, כשיש שירותים זמינים נקיים ומתאפקים כשהתנאים אלו לא מתקיימים. הסיפור הקלאסי הוא סיפור של נערה שנמנעה מיציאה במהלך שהותה בלימודים בבית הספר ובהמשך בבסיס בצבא עקב העדר שירותים נקיים. עם הזמן הגוף לומד ,,להתעלם” מדחף ליציאה והמעי הגס מפתח ,, עצלנות” (היחלשות הגלים במעי האמורים לקדם את הצואה לאורך המעי).

 פרט לסיבות הנ”ל קיימות עוד הרבה סיבות נוספות אפשריות לעצירות כגון סכרת, תת פעילות של בלוטת התריס, מחלות ניורולוגיות שונות ועוד. כמובן גם הגיל עצמו מעלה סיכוי לפתח עצירות עקב הפיכת המעי ל,,עצל” יותר. קיימים גם אנשים עם בעיה מולדת בכגון מעי גס ארוך או לחץ מוגבר באזור של פי הטבעת. לעתים עצירות נובעת מתופעת ,,אניסמוס”—חוסר יכולת להרפות את שרירי פי הטבעת בעת הליך דחיפת הצואה החוצה.

אחד הסיבות החשובה לעצירות היא גידול במעי הגס. שינוי פתאומי בהרגלי היציאות, בין אם הוא מלווה בדימום או כאבי בטן או ירידה במשקל או אנמיה או לא , מהווה סימן שיש לפנות לרופא גסטרו ולעבור בדיקת קולונוסקופיה שתשלול אפשרות של גידול.

ידוע היטב ששכיחות העצירות בקרב נשים גדולה בצורה ניכרת בהשוואה לגברים. קיימות מספר סיבות לכך. אחת מהם היא השינויים שגוף האישה עובר במהלך הריון ולידה. הדבר עלול להשפיע על שרירי רצפת האגן ולהביא לצניחת רצפת האגן. בעיות גינקולוגיות או כירורגיות נוספות עלולות להביא לתסמונת חסימת צאייה כגון רקטוצלה שהיא התבלטות של דופן קדמית של החלחולת לכיוון הלדן, צניחת רחם, צניחת חלחולת, צניחת לולאות של מעי דק או סיגמה עם לחץ על החלחולת ועוד.

כל אדם עם עצירות מתמשכת צריך לעבור לפחות פעם אחד בירור מקיף של הסיבות האפשריות לבעיה זו. הבירור בד”כ כולל שיחה עם הרופא, בדיקה גופנית, בדיקות דם רלוונטיות לבעיה העצירות, קולונוסקופיה ומספר בדיקות נוספות שצריכות להיות מותאמות לסיפור של המטופל. בחלק מהמקרים יש מקום לבדיקה של זמן מעבר צואה במעי הגס ו/או בדיקת לחצים בפי הטבעת או חוקן בריום או בדיקת אולטרה-סאונד/MRI של רצפת האגן, בדיקת הדמיה של תהליך מתן הצואה עצמו ועוד.

לסיכום, לכאורה בעיה כה פשוטה ושכיחה כעצירות אינה פשוטה כלל. לכל אדם תהיה סיבה אחרת לעצירות ולכן גם הטיפול שונה.

לשאלות נוספות ניתן לפנות לד”ר ניב

Niv_em@netvision.net.il