?כבד שומני –האם זה מסוכן

כתבה  של ד”ר ניב אוה

כבד שומני—האם זה מחלה או מצב נורמלי? האם זה שכיח? האם זה מסוכן

וכיצד מטפלים בזה?  לשאלות אלו ואחרות תענה ד”ר ניב אוה, מומחית לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד.

מה זה כבד שומני?

זהו מצב שבו קיימת הצטברות יתר של שומן בתאי הכבד. מדובר במצב די שכיח יחסית. ככל שמשקלו של בן אדם גבוה יותר מהנורמה, כך הסיכוי לכבד שומני אצלו עולה.

האם זה מסוכן?

במשך שנים רבות ידוע שכפי שעודף השומן בגוף מסוגל להצטבר בחלקיו השונים כגון כרס, ירכיים,ישבן וזרועות, כך השומן מסוגל להצטבר בכבד ולכן לא יוחסה לכך חשיבות כלשהי. ברוב המקרים גילוי הכבד השומני היה לגמרי מקרי ונעשה ב US בטן שהוזמן לבירור של מצב רפואי אחר. במרבית המקרים אין שום כאבים או תלונות אחרות העשויות להצביע על שומן בכבד פרט למקרים בודדים בהם קיימת אי נוחות קלה בבטן ימנית עליונה. כמו כן גם אנזימי כבד (בדיקות דם) לרוב תקינים פרט למקרים מסוימים בהם קיימת עליה מתונה באנזימי כבד.

אך התקדמות המדע בשנים האחרונות שינתה את התמונה. הסתבר שאומנם אצל רוב האנשים השומן אכן לא מהווה בעיה בריאותית כלשהי אך ב-20% מהמקרים של כבד שומני השומן המצטבר בכבד גורם לנזק קשה לכבד ואף בחמישית מקרים מהם עלול להביא למצב סופני של הכבד בשם שחמת כבד. לכן אצל חלק מהאנשים כבד שומני מוגדר כמחלה לכל דבר הדורשת טיפול אינטנסיבי במטרה למנוע שחמת כבד.

למה אצל חלק מהאנשים השומן פוגע בכבד וכיצד?

עד כה המחקרים הרפואיים הרבים לא הצליחו לשים אצבע על הסיבה המדויקת לכך שאצל חלק מהאנשים עם כבד שומני השומן ,,מתנהג בצורה כה אלימה” כלפי הכבד. ישנם רמזים שמעורבים בכך גורמים תורשתיים. אך מאידך כנראה ישנה גם השפעה סביבתית. השומן המצטבר בתאי הכבד מפעיל שרשרת ארוכה של תגובות עם הפרשה של חומרים מרובים אשר פוגעים ברקמת הכבד, משרים תהליך דמוי דלקת כבד (הפטיטיס) ולאורך הזמן רקמת הכבד מתחלפת ברקמה צלקתית (מצב הקרוי שחמת כבד).

כיצד אדם עם כבד שומני יכול לדעת האם הוא שייך לקבוצת סיכון לפגיעה בכבד ע”י שומן?

למעשה אין אפשרות לנחש אצל מי השומן יתנהג בצורה אגרסיבית ואצל מי לא. לכן בכל אדם עם כבד שומני קיימת המלצה לירידה במשקל בשילוב עם פעילות גופנית על מנת להקטין כמות השומן הכללית בגוף כולל בכבד. בנוסף חייבים להקטין בצורה ניכרת שתית משקאות אלכוהול ולהימנע משימוש בתרופות שונות אשר עלולות לפגוע בכבד. למזלנו בחלק מהמקרים של פגיעת שומן בכבד קיים סימן מעבדתי— עליה באנזימי כבד בבדיקות דם. הדבר מהווה סימן לדלקת בכבד אשר מושרת ע”י השומן. חולים עם הפרעה באנזימי כבד חייבים לנקוט לצעדים טיפוליים מהירים על מנת למנוע המשך פגיעה בכבד ועצירת התהליך הדלקתי.

כיצד מטפלים?

הטיפול היעיל ביותר הינו התערבות תזונתית בשילוב עם פעילות גופנית במטרה להוריד משקל. לא כל דיאטה ולא כל פעילות גופנית מתאימים. הפעילות הגופנית אמורה להתבצע לפי תוכנית מיוחדת שמטרתה להוריד באופן ספציפי את השומן הבטני (כרס). גם הדיאטה צריכה להתבצע לפי תוכנית יחודית הדרגתית עם החלפת שומנים ממקור לא בריא בשומנים ,,בריאיים יותר” והגבלה מתונה בקלוריות. יש לציין שדיאטה קיצונית עלולה אף להגדיל את כמות השומן בכבד ולהגביר את הנזק. לאחרונה יצאו מחקרים אשר תומכים בשילוב של חלק מתרופות ההרזיה ,,במלחמה” בכבד שומני כגון תרופה בשל קסניקל. אך חשוב להדגיש שהתרופות לא מסוגלות לעשות עבודה לבדן אלא באות תמיד כמרכיב משלים לטיפול תזונתי ופעילות גופנית.