?ילד שמן – מבוגר שמן

כתבה של ד”ר ניב אוה

 יש לכם ילד שמן? אתם לא לבד. שכיחות ההשמנה בקרב ילדים הולכת וגדלה והופכת לתופעה שכבר אין להעלם ממנה.

רבים מההורים מוטרדים מהשלכות אפשריות של השמנה בגיל הילדות על מצבם הבריאותי של ילדיהם לאורך כל חייהם ובצדק. ידוע היטב שכשליש מהילדים מתחת לגיל 6 הסובלים מהשמנה יישארו שמנים בהיותם מבוגרים. לגבי הילדים הסובלים מעודף משקל בגיל בית הספר, הסטטיסטיקה מפחידה עוד יותר—50 % מהם יישארו עם עודף משקל גם בהמשך חייהם. אך לא די בכך. רבים מהמבוגרים רזים שבילדותם סבלו מעודף משקל סובלים מהפרעות אכילה ודימוי עצמי נמוך.

להשמנה יש השפעות רבות על חיינו. מדובר בבעיה אסטטית וחברתית. במקרה של ילדים  הבעיה החברתית הופכת לחמורה אף יותר. ילד רגיש יותר ממבוגר לדעתם של חבריו.  כמו כן הילדים מתאפיינים ע” חוסר סובלנות בולטת כלפי השונים מהם. כך למשל, אם מבוגר עם עודף משקל קל עד בינוני לרוב לא ישמע הערות מהסובבים אותו, הילדים עלולים להעיר בצורה אכזרית לילד קצת שמנמן.

להשמנה ישנן גם השפעות בריאותיות רבות. נטיה לסכרת, יתר לחץ דם, שומנים גבוהים בדם, מחלת לב, מחלות ריאה ובעיות בפרקים הם הרשימה החלקית בלבד של בעיות הכרוכות בהשמנה.

למה שכיחות של עודף משקל בקרב ילדינו עלתה כה משמעותית ב10-30 שנים האחרונות.

הדבר מוסבר בראש וראשונה בשינוי אדיר באורך חיינו בשנים אלו. טלויזיה רב ערוצית, סדרות ילדים מרתקות, מחשב אישי כמעט בכל בית (ולפעמים –לכל ילד במשפחה) עם משחקי מחשב מתקדמים וגלישה אין סופית באינטרנט מרתקים את ילדינו לחדרם ולכיסאם, במקום לבלות בחוץ במשחקי כדור וגומי כפי שהיה נהוג בדור הקודם. אך לא רק הטלויזיה והמחשב ,,אשמים” בכך. אורך חיים מודרני דורש מאיתנו המבוגרים (גם אבות וגם אמאות) להקדיש שעות עבודה ארוכות בהרבה מבעבר לצורך קידום הקריירה שלנו. לכן

 גם לנו במידה מסוימת נוח שילדינו מבלים בביתנו המוגן בעת היעדרותנו ולא מסתובבים ברחובות וכבישים על אופניים. לא רק פעילות גופנית של ילדינו השתנתה בשנים האחרונות, אלא גם התזונה. בניגוד לדורות הקודמים שהאם היתה מבלה שעות רבות בבית בבישולים, בעולם המודרני ברוב המשפחות נשים עובדות שעות ארוכות. בהעדר המבוגר האחראי בבית הילדים מחליטים לבד מה לאכול—האם לחמם את האוכל המזין שההורים הכינו (במידה והכנו) או להחליפו בחטיפים וממתקים.

איך למנוע עודף משקל אצל ילדינו? קודם כל להכיר בעובדה שחיי ילדינו שונים מאוד מחיינו בתור ילדים ולהתארגן בהתאם. מומלץ שכל ילד יעסוק בפעילות גופנית בצורה סדירה ויזומה. הכוונה כמובן לחוגים כגון כדורגל, כדורסל, אומנויות לחימה, ריקודים, התעמלות, טניס,שחיה ועוד. רצוי שכל ילד ישתתף על בסיס קבוע לפחות בשני חוגים שונים מסוג זה אשר יעניקו לו פעילות גופנית של 3-4 פעמים בשבוע. בנוסף בסופי שבוע עלינו להתארגן כמשפחה ולצאת לטיולים בטבע, פארקים.

כידוע התזונה היא הצד המשלים לפעילות גופנית. במצב שילדינו מבלים שעות רבות בבית לבדם יש להקנות להם מגיל הגן ולאורך שנות לימוד בבית הספר חינוך לתזונה נכונה בצורה של שעורים מובנים. ילדינו צריכים להתמצא בסוגים שונים של אבות המזון, הרכב המוצרים השונים, ערכם הקלורי והבריאותי. בצורה כזו תתאפשר בקרה עצמית מצד הילדים.

כמובן הדבר לא יוריד מאתנו ההורים את האחריות על תזונה בריאה של ילדינו. אנו נמשיך לדאוג להשאיר אוכל מבושל במקרר ולהזכיר להם כל פעם את עקרות התזונה הנבונה.

בואו לא נשכח שעדיין אנו ההורים שולטים בסוג המזון אשר נקנה בסופר ונכנס אלינו הביתה. עלינו לוודא שהמוצרים אשר מגיעה לביתנו הם בריאים, דלי שומן, עתירי סיבים תזונתיים וויטמינים.

ללא ספק, בחלק מהמקרים של השמנת ילדים האמצעים אלו לא יספיקו ויהיה צורך להיעזר באנשי מקצוע: דיאטניות, מדריכי כושר גופני, תוכניות של הרזיה המשלבות דיאטה עם פעילות גופנית ועוד. על התוכניות אלו להיות יעודיות לילדים ונוער ולהתאים לצרכיהם.