?אנמיה מחסר ברזל – מה זה אומר

כתבה של ד”ר ניב אוה

אנמיה זה מושג רפואי המסמן רמה נמוכה מהנורמה של המוגלובין (מרכיב של כדוריות דם אדומות).

בחלק מהמקרים גילוי האנמיה הוא מקרי לחלוטין באדם שמרגיש טוב. אך בחלק מהמקרים האנמיה יכולה לגרום למגוון מיחושים ותלונות כגון, חולשה כללית, עייפות, אי סבילות לקור, תחושת עלפון, דפיקות לב ועוד. האנמיה יכולה להיגרם ממגוון רב של סיבות. אחד הסוגים השכיחים ביותר הוא אנמיה על רקע חסר ברזל. ברזל מהווה מרכיב חיוני של כדוריות דם אדומות ולכן העדרו יביא לבעיה ביצור המוגלובין וכמובן גם כדוריות הדם האדומות.

רמה נמוכה של ברזל בגוף עלולה להיות קשורה לסיבות מגוונות. אחת הסיבות השכיחות הוא צריכה נמוכה של מוצרי מזון המכילים ברזל, כגון בשר, כבד ועוד. לדוגמה, אנמיה מחסר ברזל שכיחה מאוד בקרב צמחונים. לכן אנשים השומרים על צמחונות צריכים לדאוג לספק לגופם מוצרי מזון חלופיים עתירי ברזל כגון שומשום, טחינה ועוד. יש ציין שזמינות הברזל (יכולתנו לספוג ברזל מהמזון) שמקורו ממזון צמחי היא נמוכה בהרבה מזו של ברזל המצוי בבשר. לכן חלק מהצמחוניים יצטרכו להיעזר בכדורי ברזל.

קבוצה נוספת המתאפיינת על ידי שכיחות גבוהה של אנמיה מחסר ברזל היא תינוקות, ילדים ונשים בהריון. המכנה המשותף שלה הוא גדילה מהירה של הגוף (במקרה של תינוקות וילדים) או של עובר (במקרה של נשים בהריון) עם ניצול אינטנסיבי של מאגרי הברזל שעולה על כמות הברזל  המגיעה עם המזון. במקרה של תינוקות וילדים קטנים יש לקחת בחשבון שהתזונה שלהם מתבססת על חלב ומוצריו ולא על בשר ולכן יש צורך בהשלמת מחסני הברזל של הגוף בעזרת טיפות ברזל.

בקרב נשים צעירות אשר לא בהריון הסיבה השכיחה ביותר לאנמיה מחסר ברזל קשורה למחזורים כבדים (דימום מחזורי ממושך וחזק). במקרה כזה יש לפנות לרופא נשים ולשקול הקטנה של הדימום המחזורי בעזרת גלולות והשלמה של הברזל ע”י כדורי ברזל. גם הריונות מרובים תורמים לחסר ברזל במנגנון של ניצול יתר של הברזל לצורך גדילת העוברים. לכן כשהריונות באים אחד אחרי השני לאישה לא נותר זמן על מנת להשלים את החסרים במחסני הברזל בגופה.

אנמיה מחסר ברזל יכולה להתרחש עקב ספיגת ברזל לקויה במערכת העיכול. תהליכי ספיגת הברזל דורשים נוכחות של כמות מספקת של חומצה בקיבה. במצב  של חומציות נמוכה בקיבה (מצב הנקרא גסטריטיס אטרופית) יכולת הספיגה של הברזל עלולה להיפגע. ספיגת הברזל נפגעת גם במחלות הפוגעות ברירית של המעי הדק כגון מחלת צליאק (אלרגיה לגלוטן, מרכיב של קמח, אשר גורמת לפגיעה ניכרת ברירית של המעי הדק), מחלת קרון ועוד.

דימום סמוי אשר מביא לאיבוד איטי של הדם ואיתו גם ברזל זו הסיבה המטרידה ביותר לאנמיה מחסר ברזל, לדוגמה איבוד מיקרוסקופי של דם עם שתן או צואה. גידולים שפירים או ממאירים במערכת העיכול ,,אוהבים” לגרום לאנמיה מחסר ברזל. ולכן כל אדם שאין לו סיבה ברורה לחסר ברזל (כגון צמחונות, הריון, מחזורים כבדים, דם בשתן) צריך לעבור בדיקה מקיפה של מערכת העיכול בעזרת לפחות גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה. בדיקות אלו בודקות את ושט, קיבה, תריסריון ומעי גס. בחלק מהמקרים יהיה צורך גם בבדיקות של מעי דק, כגון צילום מעבר מעי דק או CT בטן בפרוטוקול מעי דק או בדיקת וידאו קפסולה של מעי דק.

אם כך מה עושים כשמגלים אצלנו אנמיה מחסר ברזל ? יש לזכור שלא מספיק לקחת כדורי ברזל ולשכוח מזה. יש לפנות לרופא ולעבור בירור שמטרתו לתת תשובה ברורה לשאלה : למה יש לך אנמיה מחסר ברזל . במקביל לבירור יש להתחיל למלא את מחסני הברזל בעזרת צריכה של מוצרי מזון עתירי ברזל (בקר, כבד, טחינה, שומשום ועוד) ו/או כדורי ברזל או בחלק ממקרים חמורים—מתן ברזל בעירוי דרך הוריד. חשוב לדעת ששימוש נכון בתכשירי ברזל עשוי לשפר את ספיגת הברזל : יש לקחת אותם בין הארוחות כי מזון שמגיע מייד לפני או מייד אחרי נטילת הכדור יפגע בספיגתו. ניתן להיעזר בויטמין C בכדורים או בצורה של מיץ תפוזים על מנת לשפר את ספיגתו. מוצרי חלב, עלי תרד, סלק, תה, קפה וקקאו מקטינים את ספיגת הברזל גם כשהוא מגיע עם האוכל וגם מכדורי ברזל. חוקי כשרות האוסרים אכילת בשר עם חלב עוזרים לספיגת הברזל שעיקרו מגיע ממזון בשרי. שתיה של מיץ תפוזים לאחר ארוחה בשרית במקום תה או קפה גם תסייע לספוג את הברזל.

לסיום, אנמיה מחסר ברזל היא בעיה מורכבת ורב גונית. בחלק מהמקרים מדובר בתופעה פיזיולוגית ונורמלית (כגון בהריון) ובחלק מהמקרים היא מהווה סימן אזהרה לבעיה בריאותית חמורה. חשוב לא להתעלם ממנה.